Magyar Péter ismét Brüsszel és Ukrajna pártjára állt: mi lesz a magyar gabonatermesztők támogatásával?
A Tisza párt elnöke, aki az EP mezőgazdasági bizottságának is tagja, szembefordult a magyar gazdákkal.
Gerzsenyi Gabriella az EP Mezőgazdasági Bizottságának ülésén többek között a gazdák talajművelési szokásait is kritizálta.
Nyitókép: Gerzsenyi Gabriella Facebook-oldala
Az Európai Parlament Mezőgazdasági Bizottságának hétfői ülésén Magyar Péter – bár korábbi vállalásai ellenére – ismét nem vett részt, de a TISZA Párt nem maradt képviselet nélkül. Az ülésen jelen volt Gerzsenyi Gabriella, a TISZA egy másik EP-képviselője, és komoly kritikákat fogalmazott meg egy jelentés kapcsán a magyar gazdákkal szemben – számolt be a Magyar Nemzet.
Gerzsenyi pártvezetőjéhez hasonlóan az intenzív nagyüzemi technológiákat a magyar gazdák talajművelési szokásait kritizálta.
„A visszaszorulás oka gyakran az új módszerekkel szembeni bizalmatlanság, illetve a kevésbé hatékony gyakorlatok előtérbe helyezése az EU-s programokban való részvétel érdekében. Ezért úgy gondoljuk, hogy mezőgazdasági támogatások kritériumainak felülvizsgálatára lenne szükség, hogy a nagyobb hatással bíró gyakorlatok elsőbbséget és nagyobb támogatást élvezhessenek” – idézte az EP-képviselőt a lap.
Emlékezetes, hogy nem ez az első felszólalás a Tisza Párt részéről, amely a magyar gazdákat segítő, jelenlegi területalapú támogatási rendszer csökkentése irányába mutat. Mint ismert, Magyar Péter korábban azt írta: „ahogy az egész unióban, úgy Magyarországon is támogatni kellene az intenzívebb, nagyobb hozzáadott értékű, organikus mezőgazdasági termelést a jelenlegi extenzív gabonatermelést (sic!) helyett.”
Az ellenzéki politikus szerint az úgynevezett organikus gazdálkodást – magyarul a biogazdálkodókat – kellene támogatni a gabonatermesztés helyett.
Az említett bejegyzésében ráadásul szembefordította a többi gazdát is egymással. Úgy tűnik, számára a kertészek többet érnek a szántóföldi növénytermesztőknél.
Ezt is ajánljuk a témában
A Tisza párt elnöke, aki az EP mezőgazdasági bizottságának is tagja, szembefordult a magyar gazdákkal.
Mint ismert, a területalapú támogatások formájában évi 550 milliárd forint támogatás érkezik Magyarországra. Támogatási kérelmet évente közel ötmillió hektárra, több mint 160 ezer gazda nyújt be, döntő többségük családi gazdálkodóként. A kisebb gazdaságok arányaiban megemelt többlettámogatásban részesülnek, hiszen az első tíz hektár után hektáronként plusz 32 ezer forint, 150 hektárig pedig hektáronként plusz 17 ezer forint jár.
A magyar kormány egyszerre támogatja a szántóföldi növénytermesztőket és a biogazdálkodókat, valamint az állattenyésztőket is.
A területalapú támogatások megszüntetését egyébként az az Ursula von der Leyen is támogatja, aki mellett a Tisza-vezér is rendszeresen kiáll. Az Európai Bizottság elnöke által felkért szakértői csapat által kidolgozott javaslatok között, az említett jelentésben ez kifejezetten szerepel.
Külön érdekesség, hogy az anyagban azzal indokolják a területalapú támogatások megszüntetését, hogy fel kell készíteni az agrártámogatásokat az EU bővítésére. Ukrajna neve nem szerepel ugyan az anyagban, de egyértelmű, hogy az EB elnökének a tanácsadói melyik országra gondoltak. Hiszen Ukrajna mezőgazdasági területe 40 millió hektár, miközben most az EU-ban összességében 150 millió hektár részesül támogatásban – hívta fel a figyelmet összeállításában a Magyar Nemzet.
Brüsszelben tárgyalt Papp Zsolt György, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke és Cseh Tibor a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (MAGOSZ) főtitkára. A megbeszélések során a NAK és a MAGOSZ vezetői, a magyar gazdáktól kapott felhatalmazásnak köszönhetően, határozottan képviselhették a gazdák érdekeit és hangsúlyozták,
hazánk továbbra is elutasítja a KAP jövőjét megalapozó Stratégiai Dialógust és kiáll az agrártámogatások megőrzése mellett
– tájékoztatta az MTI-t szerdai közleményében az agrárkamara.
A NAK közleménye hangoztatta, hogy az „El a kezekkel az agrártámogatásoktól” címmel indult petíciót eddig több mint 120 ezren írták alá, ami erős felhatalmazást jelentett a magyar delegáció számára a tárgyalások során.
Ezt is ajánljuk a témában
A fideszes EP-képviselő szerint a Tisza Párt elnöke átvette külföldi támogatóinak érvelését.
Ezt is ajánljuk a témában
Így igyekeznek fellépni az Európai Bizottság ellen, amely többek között arra készül, hogy elvegye a területalapú támogatásokat a gazdáktól.
Kapcsolódó cikkek a Magyar Péter botrányai aktában.
Teljesen meghiúsult a pártelnök kísérlete.
Amit a Tisza Párt elnöke csinál, azt bizalomlopásnak hívják – értékelt az Alapjogokért Központ főigazgatója.
A Tisza Párt elnökének láthatóan komoly indulatkezelési nehézségei vannak.